Informacje o regionie

Kraj Preszowski

Pod względem obszaru, region Preszów jest drugim największym na Słowacji. Składa się z historycznych regionów Północnej, Środkowej i (częściowo) Spisz południowej, z Šariš Górnego i Dolnego i Górnego Zemplín.

Region ten jest długi i wąski, rozszerzenie 250 km z zachodu na wschód, a maksymalnie 80 km z północy na południe. Wypełnia całą północno-wschodnią Słowację i graniczy z dwoma krajami: Polską (360 km) i Ukrainą (38 km), a także trzema innymi regionami Słowacji: Koszyce, Bańska Bystrzyca i Žilina.

Region Prešov jest granicą kraju, a tym samym siedzibą różnych międzynarodowych projektów rozwojowych z sąsiadami. Ważny jest również pod względem połączeń komunikacyjnych, zwłaszcza drogowego i kolejowego. Międzynarodowa szosa E 50 łącząca Czech i Ukrainę, D 1 Prešov - Košice odcinek autostrady przebiega na zachód poprzez tunel Braniska. Główna linia kolejowa z Czech, która przebiega przez Żylinę i dalej do Koszyc i granicy z Ukrainą, przechodzi przez region, podobnie jak linia północ-południe, która przecina wschodnią Słowację, idąc z Węgier przez Preszów, Orłow i dalej do Polski. Lotnisko Poprad, które jest na wysokości 718 m jest najwyższym w Europie Środkowej, oferuje połączenia do wielu międzynarodowych miejsc.

Pod względem administracyjnym dzieli się na 13 okręgów: Bardejov, Humenné, Kežmarok, Levoča, Medzilaborce, Poprad, Prešov, Sabinov, Snina, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Vranov nad Topľou.

Istnieje 666 gmin w regionie, z których 23 są klasyfikowane jako miasta. Region Prešov ma większą populację na Słowacji choć jego gęstość zaludnienia jest drugą najniższą w kraju. Prawie 50% mieszkańców regionu mieszka w miastach, z których największe to stolica regionu Prešov i jest trzecim co do wielkości miastem na Słowacji z populacją 91.767.

  • Powierzchnia: 8 993 km2 (18,3% na Słowacji)
  • Liczba mieszkańców: 801.939 (14,8% na Słowacji)
  • Zaludnienie: 89 mieszkańców na km2
  • Waluta: Euro (od 01.01.2009)

WYPOCZYNEK – AKTYWNOŚĆ - ZADOWOLENIE. POWIAT GORLICKI ZAPRASZA!

Masz paczkę wspaniałych przyjaciół i nie wiesz gdzie się z nimi wybrać? Kręci cię jazda rowerem lub slalom na nartach? Twierdzisz – najlepszy widok jest z końskiego grzbietu? Jesteś zapalonym piechurem w bezludnym terenie? Pragniesz poczuć wiatr w żaglach? Lubisz swojskie klimaty gospodarstw agroturystycznych? Musisz podratować nadwątlone zdrowie? Chcesz zobaczyć w oryginale pejzaże z filmów Ogniem i mieczem, Wino truskawkowe, Dom zły czy z książek Andrzeja Stasiuka? A może po prostu marzysz... poleżeć na trawie, popatrzeć na płynące obłoki, posłuchać śpiewu ptaków, poczuć zapach lasu i łąki?

Przyjedź do powiatu gorlickiego!

To doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku i rekreacji przez okrągły rok!

Zapraszamy na „wypady” weekendowe oraz rodzinne i indywidualne urlopy. Zachęcamy do korzystania z dobrodziejstw leczniczych naszych uzdrowisk Wysowa i Wapienne oraz cudownej mocy przyrody Beskidu Niskiego.

Zapraszamy studentów i młodzież szkolną na rajdy dzikimi, beskidzkimi szlakami. Czekamy na zorganizowane grupy pracownicze z integracyjnymi imprezami i ogniskami.

Amatorom historii i nie tylko proponujemy wędrówki niepowtarzalnymi szlakami:

  • Architektury Drewnianej obfitującym w kościoły i niezwykłej urody cerkiewki łemkowskie,
  • Cmentarzy z I Wojny Światowej rozsianymi po beskidzkich wzgórzach,
  • Naftowym, na którym można zobaczyć pierwsze na świecie szyby naftowe i miejsce, w którym Ignacy Łukasiewicz zapalił pierwszą na świecie uliczną lampę naftową.

W zależności od pory roku zabierzcie ze sobą rowery, deski i żagle windsurfingowe, kajaki, narty biegowe czy zjazdowe i dobre buty do maszerowania!

Polecamy:

  • wiele atrakcyjnych tras do rowerowych przejażdżek,
  • dobry wiatr pod żagiel na zalewie w Klimkówce,
  • wspaniałe widokowo i bajecznie kolorowe, szczególnie jesienią, szlaki turystyczne,
  • możliwość nauki jazdy konnej i wędrówek na końskim, głownie huculskim, grzbiecie,
  • urokliwe narciarskie trasy biegowe i zjazdowe,
  • niespodzianki tj. drewniane kościoły w Sękowej i Binarowej wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, piramida – grobowiec hrabiów Skrzyńskich w Zagórzanach, synagoga w Bobowej, renesansowy kasztel w Szymbarku, miasto królów, katów i poetów – gród Biecz,
  • smakowitości kuchni łemkowskiej i pogorzańskiej,
  • niezwykle gościnnych gospodarzy w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach i hotelach.

Informacje o powiecie gorlickim dostępne są także na stronie: www.powiatgorlicki.pl

Zapraszamy!